UEFA Nations League 2019

UEFA members: 55

Entered: 55

Participating teams: Albania, Andorra, Armenia, Austria, Azerbaijan, Belarus, Belgium, Bosnia & Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, England, Estonia, Faroe Islands, Finland, France, Georgia, Germany, Gibraltar, Greece, Hungary Iceland, Ireland, Israel, Italy, Kazakhstan, Kosovo, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Macedonia, Malta, Moldova, Montenegro, Netherlands, Northern Ireland, Norway Poland, Portugal, Romania, Russia, San Marino, Scotland, Serbia, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey Ukraine & Wales (55)

League A

Group 1

Pos Team P W D L F A D Pts
1 Netherlands 4 2 1 1 8 4 4 7
2 France 4 2 1 1 4 4 0 7
3 Germany 4 0 2 2 3 7 -4 2
Netherlands (1/2 Finals)
Germany (League B)
Thursday 6 September 2018
Germany 0-0 France
  0-0  
Munich (Germany)
Sunday 9 September 2018
France 2-1 Netherlands
  1-0  
Saint Denis (France)
Saturday 13 October 2018
Netherlands 3-0 Germany
  1-0  
Amsterdam (Netherlands)
Tuesday 16 October 2018
France 2-1 Germany
  0-1  
Saint Denis (France)
Friday 16 November 2018
Netherlands 2-0 France
  1-0  
Rotterdam (Netherlands)
Monday 19 November 2018
Germany 2-2 Netherlands
  2-0  
Gelsenkirchen (Germany)

Group 2

Pos Team P W D L F A D Pts
1 Switzerland 4 3 0 1 14 5 9 9
2 Belgium 4 3 0 1 9 6 3 9
3 Iceland 4 0 0 4 1 13 -12 0
Switzerland (1/2 Finals)
Iceland (League B)
Saturday 8 September 2018
Switzerland 6-0 Iceland
  2-0  
Saint Gallen (Switzerland)
Tuesday 11 September 2018
Iceland 0-3 Belgium
  0-2  
Reykjavik (Iceland)
Friday 12 October 2018
Belgium 2-1 Switzerland
  0-0  
Brussels (Belgium)
Monday 15 October 2018
Iceland 1-2 Switzerland
  0-0  
Reykjavik (Iceland)
Thursday 15 November 2018
Belgium 2-0 Iceland
  0-0  
Brussels (Belgium)
Sunday 18 November 2018
Switzerland 5-2 Belgium
  3-2  
Lucerne (Switzerland)

Group 3

Pos Team P W D L F A D Pts
1 Portugal 4 2 2 0 5 3 2 8
2 Italy 4 1 2 1 2 2 0 5
3 Poland 4 0 1 3 4 6 -2 2
Portugal (1/2 Finals)
Poland (League B)
Friday 7 September 2018
Italy 1-1 Poland
  0-1  
Bologna (Italy)
Monday 10 September 2018
Portugal 1-0 Italy
  0-0  
Lisbon (Portugal)
Thursday 11 October 2018
Poland 2-3 Portugal
  1-2  
Chorzow (Poland)
Sunday 14 October 2018
Poland 0-1 Italy
  0-0  
Chorzow (Poland)
Saturday 17 November 2018
Italy 0-0 Portugal
  0-0  
Milan (Italy)
Tuesday 20 November 2018
Portugal 1-1 Poland
  1-0  
Guimaraes (Portugal)

Group 4

Pos Team P W D L F A D Pts
1 England 4 2 1 1 6 5 1 7
2 Spain 4 2 0 2 12 7 5 6
3 Croatia 4 1 1 2 4 10 -6 4
England (1/2 Finals)
Croatia (League B)
Saturday 8 September 2018
England 1-2 Spain
  1-2  
London (England)
Tuesday 11 September 2018
Spain 6-0 Croatia
  3-0  
Elche (Spain)
Friday 12 October 2018
Croatia 0-0 England
  0-0  
Rijeka (Croatia)
Monday 15 October 2018
Spain 2-3 England
  0-3  
Seville (Spain)
Thursday 15 November 2018
Croatia 3-2 Spain
  0-0  
Zagreb (Croatia)
Sunday 18 November 2018
England 2-1 Croatia
  0-0  
London (England)

1/2 Finals

Wednesday 5 June 2019
Portugal (Host) - Switzerland
  -  
Porto (Portugal)
(Final)
Thursday 6 June 2019
England - Netherlands
  -  
Guimaraes (Portugal)
(Final)

Place 3

Sunday 9 June 2019
  -  
  -  
Guimaraes (Portugal)

Final

Sunday 9 June 2019
  -  
  -  
Porto (Portugal)

League B

Group 1

Pos Team P W D L F A D Pts
1 Ukraine 4 3 0 1 5 5 0 9
2 Czech Republic 4 2 0 2 4 4 0 6
3 Slovakia 4 1 0 3 5 5 0 3
Ukraine (League A)
Slovakia (League C)
Thursday 6 September 2018
Czech Republic 1-2 Ukraine
  1-1  
Uherske Hradiste (Czech Republic)
Sunday 9 September 2018
Ukraine 1-0 Slovakia
  0-0  
Lviv (Ukraine)
Saturday 13 October 2018
Slovakia 1-2 Czech Republic
  0-0  
Trnava (Slovakia)
Tuesday 16 October 2018
Ukraine 1-0 Czech Republic
  1-0  
Kharkiv (Ukraine)
Friday 16 November 2018
Slovakia 4-1 Ukraine
  2-0  
Trnava (Slovakia)
Monday 19 November 2018
Czech Republic 1-0 Slovakia
  1-0  
Prague (Czech Republic)

Group 2

Pos Team P W D L F A D Pts
1 Russia 4 2 1 0 4 3 1 7
2 Sweden 4 2 1 1 5 3 2 6
3 Turkey 4 1 0 3 4 7 -3 3
Russia (League A)
Turkey (League C)
Friday 7 September 2018
Turkey 1-2 Russia
  1-1  
Trabzon (Turkey)
Monday 10 September 2018
Sweden 2-3 Turkey
  1-0  
Solna (Sweden)
Thursday 11 October 2018
Russia 0-0 Sweden
  0-0  
Kaliningrad (Russia)
Sunday 14 October 2018
Russia 2-0 Turkey
  1-0  
Sochi (Russia)
Saturday 17 November 2018
Turkey 0-1 Sweden
  0-0  
Konya (Turkey)
Tuesday 20 November 2018
Sweden 2-0 Russia
  1-0  
Solna (Sweden)

Group 3

Pos Team P W D L F A D Pts
1 Bosnia & Herzegovina 4 3 1 0 5 1 4 10
2 Austria 4 2 1 1 3 2 1 7
3 Northern Ireland 4 0 0 4 2 7 -5 0
Bosnia & Herzegovina (League A)
Northern Ireland (League C)
Saturday 8 September 2018
Northern Ireland 1-2 Bosnia & Herzegovina
  0-1  
Belfast (Northern Ireland)
Tuesday 11 September 2018
Bosnia & Herzegovina 1-0 Austria
  0-0  
Zenica (Bosnia & Herzegovina)
Friday 12 October 2018
Austria 1-0 Northern Ireland
  0-0  
Vienna (Austria)
Monday 15 October 2018
Bosnia & Herzegovina 2-0 Northern Ireland
  1-0  
Sarajevo (Bosnia & Herzegovina)
Thursday 15 November 2018
Austria 0-0 Bosnia & Herzegovina
  0-0  
Vienna (Austria)
Sunday 18 November 2018
Northern Ireland 1-2 Austria
  0-0  
Belfast (Northern Ireland)

Group 4

Pos Team P W D L F A D Pts
1 Denmark 4 2 2 0 4 1 3 8
2 Wales 4 2 0 2 6 5 1 6
3 Ireland 4 0 2 2 1 5 -4 2
Denmark (League A)
Ireland (League C)
Thursday 6 September 2018
Wales 4-1 Ireland
  3-0  
Cardiff (Wales)
Sunday 9 September 2018
Denmark 2-0 Wales
  1-0  
Aarhus (Denmark)
Saturday 13 October 2018
Ireland 0-0 Denmark
  0-0  
Dublin (Ireland)
Tuesday 16 October 2018
Ireland 0-1 Wales
  0-0  
Dublin (Ireland)
Friday 16 November 2018
Wales 1-2 Denmark
  0-1  
Cardiff (Wales)
Monday 19 November 2018
Denmark 0-0 Ireland
  0-0  
Aarhus (Denmark)

League C

Group 1

Pos Team P W D L F A D Pts
1 Scotland 4 3 0 1 10 4 6 9
2 Israel 4 2 0 2 6 5 1 6
3 Albania 4 1 0 3 1 8 -7 3
Scotland (League B)
Albania (League D)
Friday 7 September 2018
Albania 1-0 Israel
  0-0  
Elbasan (Albania)
Monday 10 September 2018
Scotland 2-0 Albania
  0-0  
Glasgow (Scotland)
Thursday 11 October 2018
Israel 2-1 Scotland
  0-1  
Haifa (Israel)
Sunday 14 October 2018
Israel 2-0 Albania
  1-0  
Beersheba (Israel)
Saturday 17 November 2018
Albania 0-4 Scotland
  0-2  
Shkoder (Albania)
Tuesday 20 November 2018
Scotland 3-2 Israel
  2-1  
Glasgow (Scotland)

Group 2

Pos Team P W D L F A D Pts
1 Finland 6 4 0 2 5 3 2 12
2 Hungary 6 3 1 2 9 6 3 10
3 Greece 6 3 0 3 4 5 -1 9
4 Estonia 6 1 1 4 4 8 -4 4
Finland (League B)
Estonia (League D)
Saturday 8 September 2018
Finland 1-0 Hungary
  1-0  
Tampere (Finland)
Estonia 0-1 Greece
  0-1  
Tallinn (Estonia)
Tuesday 11 September 2018
Finland 1-0 Estonia
  1-0  
Turku (Finland)
Hungary 2-1 Greece
  2-1  
Budapest (Hungary)
Friday 12 October 2018
Estonia 0-1 Finland
  0-0  
Tallinn (Estonia)
Greece 1-0 Hungary
  0-0  
Athens (Greece)
Monday 15 October 2018
Finland 2-0 Greece
  0-0  
Tampere (Finland)
Estonia 3-3 Hungary
  1-1  
Tallinn (Estonia)
Thursday 15 November 2018
Greece 1-0 Finland
  1-0  
(Greece)
Hungary 2-0 Estonia
  1-0  
Budapest (Hungary)
Sunday 18 November 2018
Hungary 2-0 Finland
  2-0  
Budapest (Hungary)
Greece 0-1 Estonia
  0-1  
Athens (Greece)

Group 3

Pos Team P W D L F A D Pts
1 Norway 6 4 1 1 7 2 5 13
2 Bulgaria 6 3 2 1 7 5 2 11
3 Cyprus 6 1 2 3 5 9 -4 5
4 Slovenia 6 0 3 3 5 8 -3 3
Norway (League B)
Slovenia (League D)
Thursday 6 September 2018
Slovenia 1-2 Bulgaria
  1-1  
Ljubljana (Slovenia)
Norway 2-0 Cyprus
  2-0  
Oslo (Norway)
Sunday 9 September 2018
Bulgaria 1-0 Norway
  0-0  
Sofia (Bulgaria)
Cyprus 2-1 Slovenia
  0-0  
Nicosia (Cyprus)
Saturday 13 October 2018
Norway 1-0 Slovenia
  1-0  
Oslo (Norway)
Bulgaria 2-1 Cyprus
  0-1  
Sofia (Bulgaria)
Tuesday 16 October 2018
Slovenia 1-1 Cyprus
  0-1  
Ljubljana (Slovenia)
Norway 1-0 Bulgaria
  1-0  
Oslo (Norway)
Friday 16 November 2018
Cyprus 1-1 Bulgaria
  1-0  
Nicosia (Cyprus)
Slovenia 1-1 Norway
  1-0  
Ljubljana (Slovenia)
Monday 19 November 2018
Cyprus 0-2 Norway
  0-1  
Nicosia (Cyprus)
Bulgaria 1-1 Slovenia
  0-0  
Sofia (Bulgaria)

Group 4

Pos Team P W D L F A D Pts
1 Serbia 6 4 2 0 11 4 7 14
2 Romania 6 3 3 0 8 3 5 12
3 Montenegro 6 2 1 3 7 6 1 7
4 Lithuania 6 0 0 6 3 16 -13 0
Serbia (League B)
Lithuania (League D)
Friday 7 September 2018
Lithuania 0-1 Serbia
  0-1  
Vilnius (Lithuania)
Romania 0-0 Montenegro
  0-0  
Ploiesti (Romania)
Monday 10 September 2018
Serbia 2-2 Romania
  1-0  
Belgrade (Serbia)
Montenegro 2-0 Lithuania
  1-0  
Podgorica (Montenegro)
Thursday 11 October 2018
Montenegro 0-2 Serbia
  0-1  
Podgorica (Montenegro)
Lithuania 1-2 Romania
  0-1  
Vilnius (Lithuania)
Sunday 14 October 2018
Romania 0-0 Serbia
  0-0  
Bucharest (Romania)
Lithuania 1-4 Montenegro
  0-2  
Vilnius (Lithuania)
Saturday 17 November 2018
Serbia 2-1 Montenegro
  2-0  
Belgrade (Serbia)
Romania 3-0 Lithuania
  1-0  
Ploiesti (Romania)
Tuesday 20 November 2018
Serbia 4-1 Lithuania
  0-0  
Belgrade (Serbia)
Montenegro 0-1 Romania
  0-1  
Podgorica (Montenegro)

League D

Group 1

Pos Team P W D L F A D Pts
1 Georgia 6 5 1 0 12 2 10 16
2 Kazakhstan 6 1 3 2 8 7 1 6
3 Latvia 6 0 4 2 2 6 -4 4
4 Andorra 6 0 4 2 2 9 -7 4
Georgia (League C)
Thursday 6 September 2018
Kazakhstan 0-2 Georgia
  0-0  
Astana (Kazakhstan)
Latvia 0-0 Andorra
  0-0  
Riga (Latvia)
Sunday 9 September 2018
Georgia 1-0 Latvia
  0-0  
Tbilisi (Georgia)
Monday 10 September 2018
Andorra 1-1 Kazakhstan
  0-0  
Andorra la Vella (Andorra)
Saturday 13 October 2018
Latvia 1-1 Kazakhstan
  1-1  
Riga (Latvia)
Georgia 3-0 Andorra
  1-0  
Tbilisi (Georgia)
Tuesday 16 October 2018
Kazakhstan 4-0 Andorra
  2-0  
Astana (Kazakhstan)
Latvia 0-3 Georgia
  0-2  
Riga (Latvia)
Thursday 15 November 2018
Kazakhstan 1-1 Latvia
  1-0  
Astana (Kazakhstan)
Andorra 1-1 Georgia
  0-1  
Andorra la Vella (Andorra)
Monday 19 November 2018
Georgia 2-1 Kazakhstan
  0-0  
Tbilisi (Georgia)
Andorra 0-0 Latvia
  0-0  
Andorra la Vella (Andorra)

Group 2

Pos Team P W D L F A D Pts
1 Belarus 6 4 2 0 10 0 10 14
2 Luxembourg 6 3 1 2 11 4 7 10
3 Moldova 6 2 3 1 4 5 -1 6
4 San Marino 6 0 0 6 0 16 -16 0
Belarus (League C)
Saturday 8 September 2018
Belarus 5-0 San Marino
  2-0  
Minsk (Belarus)
Luxembourg 4-0 Moldova
  1-0  
Luxembourg (Luxembourg)
Tuesday 11 September 2018
Moldova 0-0 Belarus
  0-0  
Chisinau (Moldova)
San Marino 0-3 Luxembourg
  0-2  
Serravalle (San Marino)
Friday 12 October 2018
Moldova 2-0 San Marino
  1-0  
Chisinau (Moldova)
Belarus 1-0 Luxembourg
  1-0  
Minsk (Belarus)
Monday 15 October 2018
Luxembourg 3-0 San Marino
  1-0  
Luxembourg (Luxembourg)
Belarus 0-0 Moldova
  0-0  
Minsk (Belarus)
Thursday 15 November 2018
Luxembourg 0-2 Belarus
  0-1  
Luxembourg (Luxembourg)
San Marino 0-1 Moldova
  0-0  
Serravalle (San Marino)
Sunday 18 November 2018
San Marino 0-2 Belarus
  0-1  
Serravalle (San Marino)
Moldova 1-1 Luxembourg
  0-0  
Chisinau (Moldova)

Group 3

Pos Team P W D L F A D Pts
1 Kosovo 6 4 2 0 15 2 13 14
2 Azerbaijan 6 2 3 1 7 6 1 9
3 Faroe Islands 6 1 2 2 5 10 -5 5
4 Malta 6 0 3 3 5 14 -9 3
Kosovo (League C)
Friday 7 September 2018
Azerbaijan 0-0 Kosovo
  0-0  
Baku (Azerbaijan)
Faroe Islands 3-1 Malta
  2-1  
Torshavn (Faroe Islands)
Monday 10 September 2018
Kosovo 2-0 Faroe Islands
  0-0  
Pristina (Kosovo)
Malta 1-1 Azerbaijan
  1-1  
TaQali (Malta)
Thursday 11 October 2018
Faroe Islands 0-3 Azerbaijan
  0-1  
Torshavn (Faroe Islands)
Kosovo 3-1 Malta
  1-0  
Pristina (Kosovo)
Sunday 14 October 2018
Azerbaijan 1-1 Malta
  0-1  
Baku (Azerbaijan)
Faroe Islands 1-1 Kosovo
  0-1  
Torshavn (Faroe Islands)
Saturday 17 November 2018
Azerbaijan 2-0 Faroe Islands
  2-0  
Baku (Azerbaijan)
Malta 0-5 Kosovo
  0-1  
TaQali (Malta)
Tuesday 20 November 2018
Malta 1-1 Faroe Islands
  1-1  
TaQali (Malta)
Kosovo 4-0 Azerbaijan
  1-0  
Pristina (Kosovo)

Group 4

Pos Team P W D L F A D Pts
1 Macedonia 6 5 0 1 14 5 9 15
2 Armenia 6 3 1 2 14 8 6 10
3 Gibraltar 6 2 0 4 5 15 -10 6
4 Liechtenstein 6 1 1 4 7 12 -5 4
Macedonia (League C)
Thursday 6 September 2018
Armenia 2-1 Liechtenstein
  1-1  
Yerevan (Armenia)
Gibraltar 0-2 Macedonia
  0-2  
Gibraltar (Gibraltar)
Sunday 9 September 2018
Macedonia 2-0 Armenia
  1-0  
Skopje (Macedonia)
Liechtenstein 2-0 Gibraltar
  1-0  
Vaduz (Liechtenstein)
Saturday 13 October 2018
Armenia 0-1 Gibraltar
  0-0  
Yerevan (Armenia)
Macedonia 4-1 Liechtenstein
  3-1  
Skopje (Macedonia)
Tuesday 16 October 2018
Armenia 4-0 Macedonia
  1-0  
Yerevan (Armenia)
Gibraltar 2-1 Liechtenstein
  0-1  
Gibraltar (Gibraltar)
Friday 16 November 2018
Gibraltar 2-6 Armenia
  1-1  
Gibraltar (Gibraltar)
Liechtenstein 0-2 Macedonia
  0-0  
Vaduz (Liechtenstein)
Monday 19 November 2018
Macedonia 4-0 Gibraltar
  1-0  
Skopje (Macedonia)
Liechtenstein 2-2 Armenia
  1-1  
Vaduz (Liechtenstein)